Saizvršilaštvo
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Pravni fakultet Beograd

У В О Д
Тема овог рада је саизвршилаштво, као један од веома актуелних појмова правне теорије и праксе данашњице. Често предмет контроверзи, недоумица и противуречности, ово је тема коју свакако треба актуелизовати и посветити пажњу.
Саизвршилаштво, пре свега представља један од три релевантна облика саучесништва ( подстрекивање, помагање, саизвршилаштво). Често се у судској пракси не може јасно одредити разграничење између појмова саучесништва па и самог извршилаштва кривичног дела, услед недовољно доказа о радњама учесника. С тога је неопходна изградња фундаменталних концепата који би дали адекватну теоријску потпору овој области.
У овом раду саизвршилашто разматрамо кроз контекст КЗ РС. Такође бавимо се и кривичном одговорношћу саизвршиоца.
Осим тога наводимо теоријске чињенице везане за дефинисање посматраног појма. Све то поткрепљујемо актуелним примером из судске праксе.
1. ПОЈАМ САИЗВРШИЛАШТВА
У КОНТЕКСТУ КРИВИЧНОГ ЗАКОНИКА РС
Према Глави 3., Став 3. Кривичног Законика Републике Србије бр 85/2005, 88/2005 испр., 107/2005 испр., 72/2009 и 111/2009, три су облика саучешништва у кривичном делу:
саизвршилаштво,
подстрекивање,
помагање.
Сходно томе, важно је направити дистинкцију између наведена три појма.
Према Члану 33. Кривичног Законика РС саизвршилаштво подразумева:
''Ако више лица учествовањем у радњи извршења са умишљањем из нехата заједнички изврше кривично дело, или остварујући заједничку одлуку другом радњом са умишљајем битно допринесу извршењу кривичног дела, свако од њих казниће се казном прописаном за то дело.''
Према Члану 34. Кривичног Законика РС подстрекивање подразумева:
''(1) Ко другог са умишљајем подстакне да изврши кривично дело, казниће се казном прописаном за то кривично дело.
(2) Ко другог са умишљајем подстрекава на извршавање кривичног дела чији покушај је по закону кажњив, а дело не буде ни покушан, казниће се као за покушај кривичног дела.
Ако више лица учествовањем у радњи извршења са умишљајем или из нехата заједнички изврше кривично дело, или остварујући заједничку одлуку другом радњом са умишљајем битно допринесу извршењу кривичног дела, свако од њих казниће се казном прописаном за то кривично дело.
Према Члану 35. Кривичног Законика РС помагање подразумева:
''(1) Ко другом са умишљајем помогне у извршењу кривичног дела, казниће се казном прописаном за то кривично дело или ублаженом казном.
(2) Као помагање у извршеном кривичном делу сматра се нарочито: давање савета или упутстава како да се изврши кривично дело, стављање учиниоцу на располагање средстава за извршење кривичног дела, стварање услова или отклањање препрека за извршење кривичног дела, као и унапред обећано прикривање кривичног дела, учиниоца, средстава са којима је кривично дело извршено, трагова кривичног дела или предмета прибављених кривичним делом.''

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!